Svätý Ján Damaský (asi 675–749) je jednou z najvýznamnejších postáv kresťanskej teológie a hymnografie. Bol významným obrancom ikon a pravoslávnej viery v čase ikonoboreckej krízy. Okrem svojho teologického diela sa preslávil aj nádhernými liturgickými hymnusmi, ktoré dodnes obohacujú pravoslávne bohoslužby.
Životopis
Ján Damaský sa narodil v Damašku v zámožnej a vplyvnej kresťanskej rodine. Jeho otec bol vysokým úradníkom na dvore umajjovských kalifov, ktorí v tom čase vládli Sýrii. Ján získal vynikajúce vzdelanie, zvládol gréčtinu, arabčinu a hlboko sa venoval filozofii a teológii. Po otcovej smrti zdedil jeho úrad, no neskôr sa vzdal svetskej kariéry a vstúpil do kláštora svätého Sávu pri Jeruzaleme.
Ako mních venoval svoj život modlitbe, písaniu a obrane pravoslávnej viery.
Teologické dielo
Ján Damaský je autorom mnohých diel, ktoré výrazne ovplyvnili kresťanskú teológiu:
- „Presné výklady pravoslávnej viery“ (De fide orthodoxa)
Toto dielo je zhrnutím kresťanskej dogmatiky a jedným z najdôležitejších diel východnej teológie. Podáva systematický výklad viery, ktorý čerpá z učenia cirkevných otcov. - „Tri traktáty proti ikonoborcom“
Ján obhajoval uctievanie ikon, pričom zdôrazňoval, že ikony nie sú predmetom modloslužby, ale vedú veriacich k Bohu. Používal pri tom jasné teologické a filozofické argumenty. - Liturgické hymny
Ján Damaský je považovaný za jedného z najväčších hymnografov pravoslávnej cirkvi. Jeho hymny, napríklad paschálny kánon „Kristus vstal z mŕtvych“, sú základnou súčasťou pravoslávnej bohoslužby.
Obrana ikon
Ján Damaský sa stal hlavným obhajcom ikon počas ikonoboreckého obdobia, keď cisár Lev III. zakázal ich uctievanie. Ján vo svojich spisoch zdôrazňoval, že úcta k ikonám nesmeruje k materiálu, ale k zobrazenému, čiže k Bohu, svätým alebo udalostiam z dejín spásy.
Úcta a pamiatka
Svätý Ján Damaský bol kanonizovaný a jeho pamiatka sa slávi 4. decembra. Jeho učenie o ikonách a jeho liturgická tvorba výrazne formovali pravoslávnu spiritualitu.
Na ikonách je často zobrazovaný ako mních s perom v ruke, čo symbolizuje jeho literárnu a teologickú činnosť. Jeho život a dielo sú príkladom pevnosti vo viere a oddanosti pravde napriek politickému a náboženskému prenasledovaniu.
Príbeh ikony „Trojručica“
Podľa tradície bol svätý Ján Damaský obvinený z podvratnej činnosti proti umajjovskému kalifovi, pričom cisár Byzancie Lev III. ikonoborec zinscenoval falošný list, ktorý mal dokázať Jánovu zradu. Kalif, rozhorčený touto údajnou zradou, prikázal Jánovi odrezať pravú ruku ako trest.
Svätý Ján, hlboko zarmútený, sa v modlitbe obrátil k Bohorodičke. Položil svoju odrezanú ruku k zápästiu a pred ikonou Matky Božej s prosbou prosil o uzdravenie. Zázrakom sa jeho ruka úplne uzdravila, čo považoval za priamy zásah Bohorodičky.
Na pamiatku tejto udalosti dal Ján pripevniť striebornú ruku k ikone Bohorodičky ako vyjadrenie vďaky. Táto ikona sa stala známou ako Trojručica – Bohorodička s dvoma rukami a treťou, striebornou rukou, umiestnenou pod nimi.
Význam ikony Trojručice
- Symbol zázraku: Trojručica je znakom zázračného uzdravenia a Matky Božej ako ochrankyne a uzdraviteľky.
- Úcta k Bohorodičke: Ikona zdôrazňuje úlohu Bohorodičky ako tej, ktorá sa prihovára za veriacich a poskytuje im pomoc v ťažkostiach.
- Ochrana pravoslávnej viery: Trojručica sa tiež stala symbolom boja proti ikonoborectvu, keďže Ján Damaský bol jedným z najvýznamnejších obhajcov ikon.
Cesta Trojručice na Atos
Po smrti svätého Jána Damaského bola ikona Trojručice uchovávaná v kláštore svätého Sávu pri Jeruzaleme. V 13. storočí bola podľa tradície prenesená na Svätú Horu Atos, kde sa stala hlavnou ikonou kláštora Chilandar, ktorý patrí srbským mníchom.
Trojručica je dnes jednou z najuctievanejších ikon na Atose a významnou relikviou celého pravoslávneho sveta. Verí sa, že Bohorodička cez túto ikonu ochraňuje kláštor a jeho bratstvo.
Liturgická a duchovná úcta
Trojručica je uctievaná ako ikona uzdravenia a pomoci. Veriaci sa k nej modlia pri chorobách, v ťažkých životných situáciách a za posilnenie vo viere. Jej sviatok sa slávi 28. júna (podľa juliánskeho kalendára).
Ikona Trojručice je trvalou pripomienkou zázračnej ochrany Matky Božej a neotrasiteľnej viery svätého Jána Damaského.