1.12. – Prorok Naum

1.12. – Prorok Naum (žijúci približne v 7. storočí pred narodením Christa) je jedným z dvanástich malých prorokov Starého zákona. Jeho meno v hebrejčine znamená „útecha“ alebo „ten, kto potešuje“.

Život proroka

O živote proroka Nauma vieme veľmi málo. V Biblii sa uvádza, že pochádzal z mesta Elkoš, ktorého presná poloha nie je známa. Niektorí sa domnievajú, že Elkoš sa nachádzal v Galilei, iní ho situujú do Judska alebo Asýrie.

Prorok Naum bol súčasníkom udalostí pádu Ninive, hlavného mesta Asýrskej ríše, ktoré sa udialo v roku 612 pred narodením Christa. Jeho proroctvá sú plné obrazov skazy a Božieho súdu, čo potvrdzuje ich spojenie s touto historickou udalosťou.

Kniha proroka Nauma

Kniha proroka Nauma pozostáva z troch kapitol a je venovaná hlavne proroctvu o páde Ninive. Je pokračovaním témy, ktorú nastolil prorok Jonáš. Zatiaľ čo Jonáš predpovedal pokánie Ninive a záchranu mesta, Naum prorokuje o konečnom súde nad ním.

Hlavné témy knihy:

Božia spravodlivosť: Prorok zdôrazňuje, že Hospodin je trpezlivý, no Jeho hnev sa vylieva na neprávosť a zlo.

Súd nad Ninive: Naum opisuje zničenie mesta poetickými a živými obrazmi, pričom ho prirovnáva k búrke, ohňu a záplave.

Útecha pre Izrael: Zánik Ninive znamená oslobodenie Izraela od jedného z jeho najväčších nepriateľov.

Proroctvo o Ninive

Naum predpovedá, že Ninive, veľké a mocné hlavné mesto Asýrskej ríše, padne pre svoju krutosť, násilie a neprávosť. Toto proroctvo sa naplnilo v roku 612 pred narodením Christa, keď mesto zničili spojené sily Médov a Babylončanov.

Význam proroka Nauma

Prorok Naum nás učí, že Boží súd je nevyhnutný, no zároveň pripomína milosť a útechu pre tých, ktorí sú Bohu verní. Jeho proroctvá svedčia o tom, že zlo nezostane nepotrestané a že Hospodin má moc vyslobodiť svoj ľud spod útlaku.

V pravoslávnej tradícii si proroka Nauma pripomíname 1. decembra (podľa nového kalendára).

Author: admin