Zúfalstvo často prichádza v čase, keď sme stratili zmysel, pre ktorý žijeme, alebo keď sme príliš dlho zápasili s problémami, ktoré sa zdajú byť neprekonateľné. Môže nás zastihnúť po strate blízkej osoby, po neúspechu v práci alebo jednoducho v čase, keď sme sa ocitli sami so svojimi myšlienkami. V takej chvíli sa zdá, že nič, čo sme doposiaľ považovali za dôležité, už nemá zmysel.
Napriek tomu, že zúfalstvo je bolestivé, môže byť aj príležitosťou na vnútorný prerod. Keď sa ocitneme na dne, často práve tam nachádzame to, čo sme dlho hľadali – vnútorný pokoj, hlbší zmysel alebo nádej. Keď sa zrúti všetko, na čom sme stavali, zrazu máme možnosť začať nanovo, tentoraz na pevných základoch.
Svätí často hovoria o zúfalstve ako o výzve, ktorá môže človeka priviesť bližšie k Bohu, ale zároveň môže byť veľkou skúškou viery a pokory. Podľa ich učenia je dôležité zúfalstvo nevidieť len ako beznádejný koniec, ale ako príležitosť obrátiť sa na Boha a hľadať v Ňom útechu, silu a nádej. Tu je niekoľko myšlienok od pravoslávnych svätých o zúfalstve:
Svätý Ján Zlatoústy hovorí, že zúfalstvo je jedným z najväčších pokušení, ktorému môže človek čeliť, pretože nás zvádza k tomu, aby sme stratili vieru v Božiu pomoc. Upozorňuje, že práve v zúfalstve nás diabol pokúša, aby sme sa odvrátili od Boha. Ján Zlatoústy nás vyzýva, aby sme sa modlili a hľadali Božiu pomoc, aj keď je situácia beznádejná.
Svätý Serafim Sarovský zdôrazňuje silu pokoja a viery v časoch úzkosti. Hovorí, že „nadobudni pokoj v sebe a tisíce okolo teba nájdu spásu.“ Tým chce povedať, že ak si zachováme vnútorný pokoj a dôveru v Božiu prítomnosť, môžeme prekonať aj tie najťažšie chvíle.
Svätý Silván Atoský sa vyjadruje k zúfalstvu ako k času, keď je človek pozvaný na hlbšie odovzdanie sa Bohu. Hovorí, že keď cítime zúfalstvo, mali by sme sa obrátiť na Krista s úplnou pokorou a vierou. Pripomína, že Boh nezanecháva tých, ktorí sa k Nemu obracajú v pokore a láske.
Svätý Pajsij Svatohorský varuje, že zúfalstvo môže byť známkou toho, že človek sa príliš spolieha na svoje vlastné sily namiesto Božej pomoci. Povzbudzuje ľudí, aby sa odovzdali do Božej vôle a dôverovali, že Boh má pre nich plán, aj keď ho v tej chvíli nevidíme. Hovorí, že pravá viera nám dá silu čeliť akémukoľvek trápeniu.
Svätý Ján Kronštadtský považoval zúfalstvo za stav, v ktorom sme vyzvaní opustiť pýchu a pripustiť, že potrebujeme Boha. Zdôrazňoval, že keď sme na dne, je to príležitosť hľadať Božiu milosť. Hovoril, že každý človek môže v zúfalstve nájsť duchovný rast, ak sa odovzdá Božej láske.
Svätí teda hovoria, že zúfalstvo je ťažkým a bolestivým obdobím, ale ak sa mu postavíme s pokorou a vierou, môže byť aj cestou k hlbšiemu spojeniu s Bohom. Viera, že Boh je vždy prítomný a nikdy nás nezanecháva, aj keď trpíme, je ústrednou myšlienkou pravoslávneho prístupu k zúfalstvu.
Mnohí svätí, zvlášť askéti, nám zanechali príklady, ako bojovať s malomyseľnosťou, pokušeniami a pripútanosťami k tomuto svetu. V dnešnej dobe sa jednou z príčin malomyseľnosti u mladých ľudí stávajú sociálne siete. Neustály tok informácií, porovnávanie sa s inými, pocit osamelosti alebo nedostatočnosti môžu človeka deprimovať. Svätí však učia, ako sa s takýmito stavmi vyrovnať.
Rady svätých proti malomyseľnosti
- Svätý Teofan Zatvorník písal, že malomyseľnosť je choroba duše, ktorá sa lieči modlitbou a prácou. Radil vyhýbať sa nečinnosti, pretože zaháľka často plodí smútok a pocit nezmyselnosti.
- Prepodobný Serafim Sarovskýpovzbudzoval zachovať si ducha radosti prostredníctvom modlitby a vďakyvzdávania Bohu za všetko. Jeho známe slová: „Získaj ducha pokoja a tisíce okolo teba sa zachránia“ nám pripomínajú, že vnútorný pokoj je možný skrze blízkosť s Bohom.
- Prepodobný Paisij Svätohorský upozorňoval, že malomyseľnosť je často spôsobená nesprávnym využívaním času. Zdôrazňoval, že je dôležité venovať pozornosť tomu, čo nás obklopuje, a snažiť sa napĺňať svoje dni duchovným obsahom.
Čo robiť, ak je mladý človek v malomyseľnosti?
- Striedmosť v používaní sociálnych sietí.
Snažte sa tráviť menej času pri obrazovke. Je dôležité oddeliť realitu od „lesklej bubliny“ na internete. - Modlitba a duchovné čítanie.
Svätí učia, že duša sa posilňuje modlitbou. Začnite rannými a večernými modlitbami, čítajte Žaltár alebo životy svätých. - Kontakt s prírodou.
Odlúčenie od zhonu pomáha človeku nájsť duševný pokoj. Príroda obnovuje sily a myseľ. - Návšteva chrámu.
Liturgia, účasť na Tajinách (napr. spoveď a Eucharistia), rozhovor s duchovníkom pomáhajú očistiť dušu a zbaviť sa duchovnej ťažoby. - Fyzická práca.
Svätí zdôrazňovali, že manuálna práca nielen odvádza od malomyseľnosti, ale aj posilňuje ducha. - Hľadanie zmyslu.
Svätí pripomínajú, že náš hlavný zmysel života spočíva v získaní lásky a zjednotení s Bohom. Úlohou mladého človeka je naučiť sa vidieť hodnotu v každom dni a v sebe samom ako v obraze Božom.
Príklad zo životov svätých
Prep. Anton Veľký, ktorý odišiel do púšte, často bojoval s myšlienkami malomyseľnosti a zúfalstva. Raz sa modlil k Bohu o pomoc a zjavil sa mu anjel, ktorý mu ukázal, ako sa modliť, pracovať a odpočívať s mierou. Toto ho naučilo bojovať s vnútornými pokušeniami.
Záver
Mladý človek, ktorý prežíva malomyseľnosť, si musí uvedomiť, že ide o dočasný stav. Obrátenie sa k Bohu, obmedzenie času v sociálnych sieťach a nasledovanie príkladov svätých môžu byť silným prostriedkom na uzdravenie duše.